13 Ekim 2011 Perşembe

Görülmesi Gereken Cennet Şehir Ordu


Karadeniz bölgesinin şirin illerinden biri olan Ordu 1920 yılında il statüsünü kazanmıştır. 2010 nüfus sayımı sonuçlarına göre 719.000 nüfusu bulunan Ordu’nun yüzölçümü
5963 km² ‘dir. Ordu İli’ne ait 53 belediye 481 köy bulunmaktadır. Tipik Karadeniz ikliminin hakim olduğu Ordu’da özellikle iç kesimlerde kış aylara çok sert geçmektedir. Sınırları içerisinde 3 büyük fabrika bulunmasına rağmen Sanayinin çok fazla gelişmediği Ordu’da ekonomi fındık, çikolata ve fındık yağı gibi ürünler üzerinde yoğunlaşmıştır.

Ordu ili’nin tarihi çok eskilere dayanmaktadır.1963 -1964 yıllarında yapılan kazı ve arkeoloji çalışmaları Ordu İli’ne ait medeniyet belirtilerinin M.Ö.15 bin’li yıllara dayandığını ortaya çıkarmıştır. Böylesine köklü bir geçmişe sahip olan Ordu’da çok sayıda kültür ve sanatsal etkinlik yapılmaktadır. İlk tiyatro oyununa 1908 yılında Namık Kemal’in yazdığı ‘Vatan Yahut Silistre’ ile kavuşan şehir her yıl onlarca tiyatro oyununa ev sahipliği yapmaktadır.

Ordu İli’nde görsel sanatlar da oldukça eski bir geçmişe sahiptir. Osmanlı saraylarında hattatlık yapan Mustafa Rakım Efendi Ordu’ludur. Bugün ise Ordu’da yılda elliye yakın görsel sanatlar sergileri açılmaktadır. Ordu el sanatlarında ise Ahmet ÖZDEMİR’in klarnetleri, Kamil DOĞAN’ın ney ve kavalları ile ön plandadır.

Ordu İli turizm açısından da oldukça avantajlı bir konuma sahiptir. Bozulmamış kıyı şeridi ve bitki örtüsü ile doğayla iç içe tatil fırsatı sunan Ordu yaz aylarında binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. İl’de yayla turizmi de oldukça yaygın yapılan bir etkinliktir. Özellikle Çamlabaşı ve Perşembe yaylası şenliklerine katılım oldukça yüksektir.

Ordu ili’nde tüm bu güzellikleri geri planda bırakmaya başlayan en dikkat çekici nokta ise ildeki suç oranın artmasıdır. Özel bir derginin 81 ilde yapmış olduğu “il ili suç oranı” araştırmasında Ordu 81 il içerisinde 44’üncü sırada yer aldı. Son dakika haberleri ile gündeme gelmeye alışık olmayan Ordu suç oranı sıralamasında Samsun ve Giresun’dan sonra yer aldı. Ordu son dakika haberleri ile gündeme gelmeye alışık olmasa da yetkililer il’deki suç oranın artmasının nedenlerini arıyor.

Kaynak: www.sondakikahaberleri.com.tr/ordu

Hiç yorum yok: